Kilka słów o lalkach

Posiadanie lalki jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju dziecka. Za jej pomocą podczas zabawy uczy się myśleć i poznaje reakcje przyczynowoskutkowe. Pluszowe zwierzątko nie będzie tak skuteczne, gdyż nie jest podobne do człowieka, przez co dziecku trudniej się z nim utożsamić. Oczywiście takie myślenie jest podświadome, dzieci nie zdają sobie z niego sprawy.

 

Czy lalki są dla wszystkich?

Jest wiele producentów lalek, mniej lub bardziej przypominających prawdziwego człowieka. Niektóre są nawet celowo produkowane z myślą o dorosłych. Jednak gdy myśli się o niej jako formie prezentu dla dziecka, często mózg podpowiada, by wybrać lalkę barbie. Jest to po części spowodowane wieloma reklamami od lat wyświetlanymi w telewizji. Mimo to jest to świetny wybór, którym można dać maluchowi. Lalka barbie wbrew pozorom może nie okazać się takim złym pomysłem, by dać ją nawet chłopcu. Wbrew powszechnej opinii i po pierwszych bojach związanych ze śmiechem wśród kolegów, chłopiec może się nią bawić. Należy pamiętać, że takie zabawy będą inne niż w przypadku dziewczynek. Nie należy się więc kurczowo trzymać stereotypowego myślenia na temat zabawek podzielonych ze względu na płeć dziecka. Dzięki takiemu podejściu do wychowania rozwój dziecka może być tylko lepszy.

 

Dlaczego akurat barbie?

Lalka barbie po raz pierwszy została przedstawiona w 1959 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć kojarzy się głównie z piękną blondynką, można zakupić jej inne warianty kolorystyczne, czy jak niektórzy by zauważyli, rasowe. Bawiące się takimi lalkami dziecko uczy się, że świat zamieszkują ludzie o różnych kolorach skóry.

Poza wygląd lalki od lat pozostaje niezmienny. Jedynie elementy takie jak zginające się nogi odróżniają współczesną lalkę barbie od tej, produkowanej w latach dziewięćdziesiątych. Firma Mattel doszła do takiej perfekcji, że wie, iż nie powinna ingerować w wygląd ikony popkultury. A osoba, do której niespodziewanie wpadną znajomi z dziećmi może śmiało wyciągnąć ze strychu swoją starą barbie i usłyszeć słowa podziwu od dzieciaków, że specjalnie dla nich kupiła ich ulubioną zabawkę.